Go Back   Yazılı Soruları-Soru Bankaları-Yaprak Test-2009-2010 Yazılı Sınav Soruları ve Cevapları > Genel Lise, Anadolu Lisesi , Anadolu Öğretmen Lisesi Yazılı ve Sınav Soruları > Tarih ve İnkilap Tarihi Dersi Yazılı ve Sınav Soruları > 11.Sınıf Tarih ve İnkilap Tarihi Dersi Yazılı ve Sınav Soruları

11.Sınıf Tarih ve İnkilap Tarihi Dersi Yazılı ve Sınav Soruları Lise 3 Derslerinde Bulunan Tarih Dersine Ait Yazılı Sorularına Bu Kısımda Bulabilirsiniz. 11. Sınıf Tarih Yazılı Soruları Okulda Yapılan Yazılılara Örnek Olacak Şekilde Hazırlanmıştır. 1. Döneme Ve 2. Döneme Ait Tüm Yazılıların Bulunmasıyla Beraber Sık Bir Şekilde Son Müfredat Kaynak Alınıp Güncellenmektedir. Öğrenci Üyelerimiz Tarih Dersinin Sınavı Öncesi Ezberlediğiniz Savaşları, Savaşların Tarihini, Sebep Ve Sonuçları Unutmamak İçin Bu Sorulardan Olabildiğince Çözmeye Çalışın.

11. Sınıf T.C İnkilap Tarihi Dersi 1.Dönem 1.Yazılı Sınav Soruları -4

11.Sınıf Tarih ve İnkilap Tarihi Dersi Yazılı ve Sınav Soruları
11. Sınıf T.C İnkilap Tarihi Dersi 1.Dönem 1.Yazılı Sınav Soruları -4 Konusunu Görüntülemektesiniz.->S-1-a)Osmanlı tarihinde devlet düzenini değiştirmeğe yönelik ilk ayaklanma hangisidir? Kaynak: Yazılı Soruları-Soru Bankaları-Yaprak Test-2009-2010 Yazılı Sınav Soruları ve Cevapları http://www.yazilisorulari.org/showthread.php?t=1876 b)II.Abdulhamit’in Meclisi süresiz kapatarak 1.Meşrutiyet dönemini sona erdirmesi üzerine,Meşrutiyet yanlısı ...

Yeni Konu aç Cevapla
 
LinkBack LinkBack Seçenekler Stil
Alt 10-28-2009, 01:51 AM   #1 (permalink)
Kullanıcı Adı
Administrator
Standart 11. Sınıf T.C İnkilap Tarihi Dersi 1.Dönem 1.Yazılı Sınav Soruları -4

S-1-a)Osmanlı tarihinde devlet düzenini değiştirmeğe yönelik ilk ayaklanma hangisidir?

b)II.Abdulhamit’in Meclisi süresiz kapatarak 1.Meşrutiyet dönemini sona erdirmesi üzerine,Meşrutiyet yanlısı aydınların kurdukları gizli cemiyetin adı nedir?
S-2-a)II.Meşrutiyet döneminde ağırlık kazanan düşünce akımı hangisidir?
b)İngiltere’nin Osmanlı toprak bütünlüğünü koruyan politikasını değiştirmesi karşısında,Osmanlı devleti dış politikada hangi devletle yakınlaşma içersine girmiştir?
S-3-a)Osmanlı Devletinin Trablusgarp Savaşını bitirerek,İtalya ile anlaşmak zorunda kalmasında hangi gelişme etkili olmuştur?
b)Osmanlı Devletinin Afrika kıtasındaki varlığı hangi anlaşma ile sona ermiştir?
S-4-a)Yunanistan,Sırbistan,Karadağ ve Bulgaristan’ı kendi çıkarları doğrultusunda Osmanlılara karşı kışkırtarak,Balkan savaşlarının başlamasında etkili olan devlet hangisidir?
b) I.Balkan Savaşı sonunda,Balkanların yeni haritası hangi anlaşmayla belirlendi?
S-5-a)Almanya’nın gelişen sanayisi için sömürge arayışına girişmesi,en çok hangi devletin tepkisiyle karşılaşmıştır?
b)I.Dünya Savaşı başladıktan bir süre sonra,İtilaf devletleri arasındaki bağlantının kopmasında hangi gelişmenin büyük etkisi vardır?
S-6- I.Dünya Savaşı sırasında
a)Osmanlı Devleti,İngiltere’nin sömürge bağlantısını kesmek amacıyla hangi cepheyi açmıştır?
b)İngiltere,petrol bölgelerini ele geçirmek ve Osmanlı Devleti’ni doğudan da kuşatabilmek için hangi cepheyi açmıştır?
S-7-Mondros Ateşkes Anlaşmasının hangi maddesi;
a)Anadolu-Rumeli bağlantısının kopmasına ve İstanbul’un güvenliğinin tehlikeye düşmesine neden olmuştur?(maddeyi açıklayınız)
b)Anlaşma devletlerinin Anadolu’yu işgallerine ortam hazırlamıştır? (maddeyi açıklayınız)
S-8-a)I.Dünya savaşı devam ederken,anlaşma devletlerinin kendi aralarında yaptıkları gizli anlaşmalar gereğince,Mersin’in doğusundan başlayarak, içerde Sivas’a kadar uzanan, Güneydoğu Anadolu ve Suriye’yi içine alan bölgeler hangi devletin payına düşmüştür?
b)Anlaşma devletlerinin I.Dünya savaşı sonrasında bazı ülkelerde kurdukları manda yönetimleri,Wilson Prensiplerinin hangi maddesinin çiğnenmesi anl***** gelmektedir?

S-9-a)İtilaf devletleri arasında ilk anlaşmazlıkların başlaması hangi olayın bir sonucudur?
b)I.Dünya savaşı sırasında Osmanlı ordularıyla savaşmadığı halde,Mondros Ateşkes anlaşmasından sonra Anadolu’da işgal hareketlerine başlayan devlet hangisidir?
c)Karadeniz bölgesinde bir Rum devleti kurmayı amaçlayan Pontusçulara karşı,bu bölgenin haklarını savunmaya çalışa Milli cemiyet hangisidir?
S-10-a)Atatürk’ün 1932’de Amerikalı general Mac Arthur’la yaptığı görüşmede,1939’da başlayacak olan II.Dünya savaşı ve sonuçlarından bahsetmesi,O’nun kişisel özelliklerinden hangisini göstermektedir?
b)Ege bölgesinde Yunan işgaline karşı başlamış olan dağınık milli direniş hareketlerini desteklemek amacıyla toplanan ve çalışmaları Batı Cephesinin kurulmasıyla sonuçlanan yerel kongreler hangileridir?
admin isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Sponsor Reklam
Cevapla

Etiketler
1.dönem, 1.yazılı soruları, 11.sınıf, 2008-2009, dersi, inkilap, soruları, sınav, sınıf, tc inkılap tarihi

Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
Konu Acma Yetkiniz Yok
Cevap Yazma Yetkiniz Yok
Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık


Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
T.C İnkilap Tarihi Dersi 11.Sınıf 2.Dönem 1.Yazılı Sınav Soruları admin 11.Sınıf Tarih ve İnkilap Tarihi Dersi Yazılı ve Sınav Soruları 1 04-06-2010 07:16 PM
11. Sınıf T.C İnkilap Tarihi Dersi 1.Dönem 1.Yazılı Sınav Soruları -3 admin 11.Sınıf Tarih ve İnkilap Tarihi Dersi Yazılı ve Sınav Soruları 2 12-17-2009 11:29 PM
11. Sınıf T.C İnkilap Tarihi Dersi 1.Dönem 1.Yazılı Sınav Soruları -2 admin 11.Sınıf Tarih ve İnkilap Tarihi Dersi Yazılı ve Sınav Soruları 1 11-19-2009 04:39 AM
11. Sınıf T.C İnkilap Tarihi Dersi 1.Dönem 1.Yazılı Sınav Soruları -6 admin 11.Sınıf Tarih ve İnkilap Tarihi Dersi Yazılı ve Sınav Soruları 0 10-28-2009 02:00 AM
11. Sınıf T.C İnkilap Tarihi Dersi 1.Dönem 1.Yazılı Sınav Soruları -5 admin 11.Sınıf Tarih ve İnkilap Tarihi Dersi Yazılı ve Sınav Soruları 0 10-28-2009 01:58 AM


Yazılı Soruları-Soru Bankası-Yaprak Test-Ders Notu-Konu Anlatımı-Proje Ödevi- Performans Görevi-Zümre Tutanakları-Yıllık Plan-Etkinlikler, Çalışma Yaprakları Tüm Zamanlar GMT +6 Olarak Ayarlanmış. Şuanki Zaman: 01:10 PM.


Eğitim ve Ögretim