Bilgisayarın icâd edilmesi oldukça eskiye dayanmasına karşın, kişisel bilgisayarların hayatımıza girişi çok eskiye dayanmıyor. İlk zamanlarda çok pahalı olan kişisel bilgisayarların ucuzlaması ve üzerlerinde kurulu olan yazılımların işe yarar olması süreci oldukça fazla zaman aldı. Bu süreç neredeyse donanım üreticileri ile yazılım üreticileri arasında bir yarış olarak geçti. Ancak son beş yıl bilgisayar destekli ev, ofis ve endüstri için çok önemli gelişmeler ile doluydu.

İlk zamanlar DOS ortamında hazırlanan yazılımların çoğunu kullanmak, aynı işi geleneksel yöntemlerle yapmakla hemen hemen aynı emeği gerektiriyordu. Üstelik te iyi ve işe yarar bir sistem kurmak oldukça pahalıya mâl oluyordu. Örneğin 1990 lı yıların başında iyi bir CAD sistemi kurmak için bilgisayara 4,000$, ekrana 5,000$(17” tüplü ekran), tablete 1,000$, yazıcıya 1,000$, çiziciye 15,000$ ve yazılıma 5,000$ olmak üzere toplam 31,000$ para harcamak gerekiyordu. Üstelik bahsettiğimiz yazılım AutoCAD 10. Render yok, 3 boyut çok zayıf, yazıcı çıktısı en fazla A0 alabiliyor (uzun paftaları bastırmak mümkün değil). Bilgisayarları söylemiyorum bile. Yani 3 çizimcisi olan bir firma yaklaşık 70,000$ ı gözden çıkarmak zorundaydı. Bunun yanı sıra, işletim sistemleri hatlarla doluydu ve işi hızlandırmaktan çok yavaşlatıyordu.

Zaman içinde bilgisayarlar geliştiler ve ucuzladılar. Internet ve ağ teknolojileri sayesinde erişebilirlik ve paylaşabilirlik çok arttı. Buna paralel olarak yazılımlar da çoğaldı, yetenekleri arttı ve ucuzladılar. Birçok cihaz taşınabilir vaziyette ceplerimize ya da çantalarımıza girmeye başladı. Bu sayede günlük hayatımızda yaptığımız birçok şeyi bilgisayarlar ve yazılımlar bizler için kolaylaştırmaya başladılar. Bir kaç alanda bilgisayarların gündelik hayatımıza kattıklarına bakalım:

Tıpta; Teşhis, analiz, hasta kayıt, veri paylaşma ki tıpta çok önemlidir, ilaç, kimya v.b. alanlarda, veri tabanı, modelleme, analiz v.b. işlevlerle, insanların tamamen yapamayacağı birçok görevi üstlenmiş durumdalar.

Eğitimde; Internet, görsel malzeme, tarayıcılar, yabancı dil yazılımları, matematik yazılımları, fizik yazılımları.

Bilimsel araştırmalarda; analiz yazılımları, modelleyiciler, süper bilgisayarlar, süper magnetik sistemleri kontrol eden bilgisayarlar vb.

Evimizde; Internet, eğlence, iletişim ve belki biraz eğitim.

Endüstride; CAD, MRP, ERP ve çeşitli otomasyon sistemleri.Click here to enlarge

Alanları ve örnekleri artırabiliriz. Beş sene önce bu alanların çoğunu sayamazdık ve gene beş sene önce bilgisayarların yaptıklarını insanlar da yapar diyebilirdik. Ama şimdi bunu söylemek mümkün değil. Örneğin bir elektronik devreyi tasarlamak, işlemcilerin programını yazmak ve baskı devre tasarımlarını yapmak simülasyonlar olmadan mümkün değil. Bir tomografinin çekilmesi ve kağıda aktarılması bilgisayarsız mümkün değil. Yani, alışsak ta alışamasak ta bilgisayarlar hayatımıza girdiler ve bizlere çok yardımcı oluyorlar.