biyoloji sınıflandırma basamakları,sınıflandırma basamakları nelerdir biyoloji,sınıflandırma basamakları nelerdir,sınıflandırma basamakları ve ikili adlandırma
Evrim teorisi, canlı sınıflandırması, virüsler ve çeşitleri gibi pek çok konu hakkında özgün kaynaklı konu anlatımları. Öğrencilerin oldukça işine yarayan işlevsel kaynak niteliğinde ders notlarını web sitemiz üzerinden inceleyebilirsiniz.

Sınıflandırma basamakları ve adlandırma

Dogadaki canlilarin özelliklerine,yasayislarina ve akrabalik derecelerine göre gruplandirilmasina siniflandirma denir. Yani canlilarin akrabalik iliskilerini inceler. Alemde akrabalik iliskileri azalir türe dogru geldikçe akrabalik iliskileri artar.
Canlilarin özelliklerine göre gruplandirilmasina siniflandirma denir. Ilk Siniflandirmanin amaci; canlilari belirli bir sisteme oturtmak ve dogayi daha kolay ögrenilebilir hale getirmektir.
Canlilarin Siniflandirilmasi : Canlilarin belirli Özellikleri göz önüne alinarak yapilan gruplandirmaya siniflandirma veya biyosistematik denir. Siniflandirmayi inceleyen bilim dalina sistematik (Taksonomi) denir.
Siniflandirma ikiye ayrilir:
1. Ampirik (yapay = suni) siniflandirma : Canlilari dis görünüs, yasayis ve birkaç yüzeysel özelligine göre bakarak siniflandirmaktir. Ilk defa Aristo tarafindan yapilmistir. siniflandirma
canlilarin dis görünüs ve görevlerine göre yapilmistir.
örn:Aristo canlilari,
a)Hayvanlar; Yasadiklari yere göre
1)Suda 2)Karada 3)Havada
b)Bitkiler; Görünüslerine göre
1)Otlar 2)Çalilar 3)Agaçlar
Aristo’nun yaptigi bu siniflandirma ampirik (suni) siniflandirmadir.
Bu siniflandirmada;
1-Dis görünüs
2-Yasadiklari ortam
3-Görevleri
4-Yararliliklari vb. özellikleri dikkate alinir.

2. Filogenetik (Dogal = Tabii) Siniflandirma : Canlilarin orjin ( köken ) benzerligine bakilarak yapilan siniflandirmadir. Anatomik benzerlik, protein benzerligi, akrabalik dereceleri gibi özelliklere dikkat edilir.
1-Filogenezi
2-Ontogenezi
3-Anatomi ve fizyolojisi
4-Histoloji ve morfolojisi
5-Serolojisi dikkate alinarak yapilir.

Siniflandirmada önceleri analog organlar dikkate alinmistir.
Analog organ : Kökenleri farkli, görevleri ayni olan organlardir.

Siniflandirmadaki gelismelerle analog organlarin siniflandirmada önemsiz oldugu
fark edilmis,bunun yerine homolog organlar dikkate alinmistir.
Homolog organ : Kökenleri ayni, görevleri farkli olan organlardir.

Canlilarin Isimlendirilmesi : Isimlendirme ilk kez Kari Linne tarafindan yapilmistir. Linne tür tanimini gelistirmistir.
Tür : Ortak atalardan gelen, ortak özelliklere sahip, birbirleriyle çiftlesip verimli ***ler (Kisir olmayan ) meydana getiren en küçük sistematik gruptur.