Go Back   Yazılı Soruları-Soru Bankaları-Yaprak Test-2009-2010 Yazılı Sınav Soruları ve Cevapları > Genel Lise, Anadolu Lisesi , Anadolu Öğretmen Lisesi Yazılı ve Sınav Soruları > Biyoloji Dersi Yazılı ve Sınav Soruları > Biyoloji Ders Notları

tek hücrelilerde üreme çeşitleri hakkında bilgi

Biyoloji Ders Notları
tek hücrelilerde üreme çeşitleri hakkında bilgi Konusunu Görüntülemektesiniz.->tek hücrelilerde üreme vikipedi,tek hücrelilerde üreme hakkında ansiklopedik bilgi,konjugasyonla üreme Kaynak: Yazılı Soruları-Soru Bankaları-Yaprak Test-2009-2010 Yazılı Sınav Soruları ve Cevapları http://www.yazilisorulari.org/showthread.php?t=37906 Biyoloji dersinin yeni eğitim sistemi ile değişmş olan müfredıtan ...

Yeni Konu aç Cevapla
 
LinkBack LinkBack Seçenekler Stil
Alt 02-02-2013, 01:31 AM   #1 (permalink)
Kullanıcı Adı
Admin
Standart tek hücrelilerde üreme çeşitleri hakkında bilgi

          
tek hücrelilerde üreme vikipedi,tek hücrelilerde üreme hakkında ansiklopedik bilgi,konjugasyonla üremeBiyoloji dersinin yeni eğitim sistemi ile değişmş olan müfredıtan uygun olarak hazırlanmış olan biyoloji dersi lise düzeyi ders notları.

Tek Hücrelilerde Üreme

Genellikle vücudun ikiye bölünmesiyle gerçekleşir. Bölünme zamanı hayvanın belirli bir büyüklüğe ulaşmasıyla saptanır. Bölünme mitozla gerçekleşrise yavrulara verilen kalıtsal gereç yaklaşık olarak eşit, eğer amitozla gerçekleşmişse yavrulara verilen kalıtsal gerecin miktarı ve özelliği farklı olabilir. Bölünme çekirdeğin ikiye bölünmesiyle başlar ve diğer organeller de kendilerini eşleyerek yavrulara birer tanelerini verirler. Sillilerde bölünme enine gerçekleşir. Büyük ve küçük çekirdekler ikiye bölünür, yavrular bunlardan birer tanesini alırlar. Sitoplazma miktarı herzaman eşit dağılmaz ve yavrular bu yüzden bir yarılarını tamamlamak zorundadırlar. Buna Plazma Farklılaşması denir. Kamçılılarda bölünme boyuna gerçekleşir ve yavrulardan biri anadaki kamçıyı alırken, diğeri kendine yeni bir kamçı yapar. Bazı protistlerde (özellikle parazitler) çekirdek ve hareket organları ardarda birçok bölünme geçirir. Sitoplazma bölünmesi olmaz. Ana hücre parçalandığında ortaya birçok yavru çıkar. Buna Fission denir.

Eşeyli üreme

Üç farklı şekilde gerçekleşir:

Kopulasyon

İki ayrı tek hücrenin birleşmesidir. Bu durumda her bir hücre gamet olurken, birleştiklerinde oluşan yapı zigottur. Gametler yapısal olarak birbirleriyle aynı görünümdeler ise, bu kopulasyona izogami, farklı görünümdeler ise, anizogami denir. Gametlerden büyük ve hareketsiz olanı dişi (makrogamet), küçük ve hareketli olanı erkek (mikrogamet) adını alır.


Konjugasyon

İki ayrı bireyin genellikle ağız bölgelerinin yanyana gelmesi ve çekirdek yarılarını değiştirmesi olayıdır. Verilen yarım çekirdek erkek, kalan ise dişi birey rolündedir. Özellikle sillilerde görülen üreme şekillerindendir.yan yana gelen iki tek hücreli arasında genetik metaryel aktarımı olur.böylece genetik çeşitlilik sağlanır.gen parçasını veren hücre erkek, alan ise dişi olarak varsayılır fakat bu üreme şekli tam anlamıyla bir eşeyli üreme değildir.gamet oluşturulmaz.

Otogami

Bazı terliksihayvan türlerinde görülen kendi kendini ***leme yeteneğidir. Aynen konjugasyonda olduğu gibi küçük çekirdek mayoz bölünme geçirir, fakat iki birey yanyana gelmeksizin gerçekleşir. Bölünen çekirdekler tekrar birleşerek diploit çekirdek oluştururlar. Bu diploit çekirdekten büyük ve küçük çekirdekler oluşur. Bu bölünmede bütün allel çiftleri homozigot olarak kalır.

***almaşı (metagenez)

Yalnız gametlerin oluştuğu eşeyli üreme evresi ve yalnız vejejtatif bölünmenin olduğu eşeysiz üremenin arka arkaya birbirini izlediği bölünme çeşididir. Özellikle parazit tekhücrelilerde görülür. En tipik *** değişimi örneği Plasmodium türlerinde görülür. Plasmodium malariae insan ve sivrisinek arasında gelişme döngüsünü tamamlar.
zeyrekli isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Sponsor Reklam
Cevapla

Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
Konu Acma Yetkiniz Yok
Cevap Yazma Yetkiniz Yok
Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık


Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
Üreme Çeşitleri Nelerdir Kısa Bilgi Ve Konu Özeti eymen33 Fen ve Teknoloji Ders Notları 0 05-29-2013 09:48 PM
Yenilenmeyle Üreme Ne Demektir Yenilenmeyle Üreme Hakkında Kısaca Bilgi eymen33 Fen ve Teknoloji Ders Notları 0 05-23-2013 04:06 PM
ÜREME Nedir ÜREME Nasıl Olur ÜREME Ne Demek ÜREME Hakkında eymen33 Fen ve Teknoloji Ders Notları 0 05-04-2013 09:37 PM
Canlılarda Üreme ve Üreme Sistemi Hakkında Detaylı Bilgi eymen33 Biyoloji Ders Notları 0 04-09-2013 11:12 PM
Havyanlarda ve İnsanlarda Üreme ve Çeşitleri Hakkında Bilgiler orkunali Biyoloji Ders Notları 0 10-31-2012 12:57 PM


Yazılı Soruları-Soru Bankası-Yaprak Test-Ders Notu-Konu Anlatımı-Proje Ödevi- Performans Görevi-Zümre Tutanakları-Yıllık Plan-Etkinlikler, Çalışma Yaprakları Tüm Zamanlar GMT +6 Olarak Ayarlanmış. Şuanki Zaman: 07:03 AM.


Eğitim ve Ögretim