soru sor

Yeni Konu aç

Konu: Yağmur Ormanları Nedir?

 1. #1
  editor - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

  Moderatör

  Yağmur ormanları nedir?  Ormanlarla kaplı ve yüksek düzeyde yağış alan biyomlara Yağmur Ormanları adı verilir. Tropikal yağmur ormanları olduğu gibi ılıman yağmur ormanları da vardır. Yağmur ormanlarının en önemli özellikleri flora ve faunasındaki inanılmaz biyoçeşitlilik ve çok sayıda türü barındırmasıdır.

  En büyük tropikal yağmur ormanları Amazon Basin'deki Amazon Yağmur ormanı, Nikaragua, güney Yucatan Yarımadası, Orta Amerika'da Belize, Kamerun'dan Demokratik Kongo Cumhuriyeti'ne kadar Afrika'nın ekvatoryal bölgelerinin büyük kesimi, Myanmar'dan Endonezya ve Papua Yeni Gine'ye kadar güneydoğu Asya, Doğu Queensland, Avustralya ve ABD'nin bazı bölgelerinde bulunmaktadır. Tropiklerin dışında ılıman yağmur ormanları İngiliz Kolombiyası, güney Alaska, batı Oregon ve Washington, batı Kafkas, ülkemizde Artvin'in Hopa ve Borkça ilçesi ve Doğu Karadeniz Gürcistan'ın Ajaria bölgesi, Balkanların batısındaki bölgeler, Yeni Zelanda, Tasmanya ve Avustralya'nın doğu bölgelerinde bulunur.

  Yağmur ormanları atmosferdeki karbondioksit dengesini koruduğu için dünya ekolojik sisteminde çok önemli bir yere sahiptirler.


  Bir önceki «Erozyon Oluşumu Hakkında Tüm Bilgiler» başlıklı konumuzunda ilginizi çekeceğini düşünüyoruz.
 2. #2
  ozanca66 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

  Moderator

  emeği geçenleri çok minnettarım bu siteden çok faydalanıyorum herşey için binlerce kez tşk ederim


   vBulletin® ,Jelsoft Enterprises Ltd. Copyright © 2017 Content Relevant URLs by vBSEO 3.6.0