soru sor

Yeni Konu aç

Konu: İlköğretim Beden Eğitimi Dersi 1.Dönem Yıl (Sene) Başı 1.Zümre Toplantısı Tutanağı Arşiv Dosyasını Oku Ara

 1. #1
  admin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

  Administrator

  VELİ EYÜPOĞLU İLKÖĞRETİM OKULU 2010-2011 EĞİTİM-ÖĞRETİM YILI I. DÖNEM BEDEN EĞİTİMİ DERSİ ZÜMRE ÖĞRETMENLER KURULU TOPLANTI TUTANAĞI
  Toplantı No: 1
  Toplantı Tarihi: 11 / 9 / 2010
  Toplantı Yeri: Öğretmenler Odası
  Toplantı Saati: 10:30
  Toplantıya Katılanlar: Müdür Yardımcısı Mehmet Pınarlı, Beden Eğitimi Öğretmeni Ahmet KANER

  GÜNDEM:
  1)Açılış ve yoklama.
  2)İlköğretim kurumları yönetmeliğinin 5,6,32,33,34,35,38,42,47,48,95. maddelerinin incelenmesi.
  3)2504 sayılı tebliğler dergisinde beden eğitimi dersi için belirlenen Atatürkçülük ile ilgili konunun incelenmesi.
  4)Çevre incelemesi, okulumuzda eğitim imkânları ve öğrencilerin beden eğitimi dersinde karşılaştıkları sorunlar.
  5) Yıllık ve günlük planların değerlendirilmesi.
  6) Öğretmenler ile işbirliği.
  7)Beden eğitimi dersinde yapılacak olan ölçme ve değerlendirme.
  8) Proje ve Performans ödevi konuları.
  9)Velilerle işbirliği.
  10)Dilek ve temenniler.


  ALINAN KARARLAR:
  1)Beden eğitimi dersi zümre toplantısı okul Müdür Yardımcısı Mehmet Pınarlı başkanlığında ve Beden Eğitimi Öğretmeni Ahmet KANER’ün katılımıyla 11.09.2010 günü saat 10.30 da toplandı.
  2)Anayasamızın 42. maddesi, Milli Eğitim Temel Kanunun 1, 2, 10, 11, 12, 13, 14, 22, 23. maddeleri okundu. Yine İlköğretim kurumları yönetmeliğinin 32,33,34,38,42. maddeleri incelendi ve tartışıldı. Bu maddelerde artık ödev yerine proje ve performans ödevleri ayrıntılı olarak getirilmiştir. Buna bağlı olarak beden eğitimi derslerinde not verilirken iki uygulama (raporlu öğrenciler için teori, yazılı), proje ve performans ödevlerinden de bir tane verilmek üzere bu notların ortalaması karneye geçecek notun belirlenmesi kararlaştırıldı.
  3)2504 sayılı tebliğler dergisinde belirlenen Atatürkçülük ile ilgili konular dışında 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı haftasında, Atatürk haftasında (10 Kasım), 23 Nisan Ulusal Egemenlik Ve Çocuk Bayramı, 19 Mayıs Gençlik Ve Spor Bayramı haftalarında da Atatürk’ün beden eğitimi ve spor ile ilgili sözlerinin yıllık plana alınarak işlenmesine karar verildi.
  4)Öğrencilerimizin çoğunluğunun ekonomik durumlarının yetersizliği, velilerinokuma yazma oranın düşük olması nedeniyle öğrencilere spor açısından üst düzeyde katkı sağlanamamaktadır. Ayrıca takım sporlarında kız öğrencilerin müsabakalara katılmalarında zorluklar çekilmektedir. Yine, okulumuzun spor salonunun olmamasından dolayı salon sporlarını öğrenme ve müsabakalara katılımda zorluklar çekilmektedir. Okulumuz bahçesi ve futbol sahasının gerekli kurallara uyularak yapılmamış olması kuralların öğretiminde sıkıntı yaratmaktadır. Bunun için kural bilgilerinin havaların olumsuz olduğu günlerde derslerin sınıfta yapıldığında verilmesine ve ayrıca ödev ve proje konularının kural bilgisi ve öğrencinin yaptığı sporu tanıtıcı konulara ağırlık verilmesine karar verildi.
  Öğrencilerin genel olarak beden eğitimi derslerini çok sevdiklerini ancak, çevre ve okulun imkânlarının yetersiz olması nedeniyle kendilerini tam olarak ifade edemedikleri gözlemlenmiştir. Salonun olmaması nedeniyle salon sporlarının sadece havanın iyi olduğu dönemlerde yapılabildiği ancak bu çalışmaların da malzeme eksikliği nedeniyle tam olarak yapılamadığı gözlemlenmiştir. Bölgesel iklim şartları nedeniyle kış döneminin uzun sürmesi çocuklara verilecek uygulama eğitimini zora sokmaktadır. Maddi imkânsızlıklar ve ailenin bu konuda yeterince ilgi göstermemesi nedeniyle çocukların merkez salonlara götürülemediği, bu nedenle çocukların salon sporlarına ilgisiz olduğu, bunun için çocukların futbola yöneldiği gözlemlenmiştir. Bu nedenle futbola ağırlık verilmesine karar verildi.
  5)Beden eğitimi derslerinde müfredat değişikliği nedeniyle 6. sınıflara yıllık plan ve ders planı yapılmayacaktır. 7. ve 8. sınıflarda il zümresi eki olarak bir yıllık plan hazırlanmazsa Atatürk ilke ve inkılâpları çerçevesinde bir yıllık plan hazırlanmasına karar verildi. Bu planlarda ders planı hazırlanırken öğrencilerin de plana katkı sağlamaları için işlenecek konu önceden gündeme getirilerek öğrencilerin belli bir birikimle derse hazır gelmeleri ve öğrencinin aktif alıcı halde olması sağlanmalıdır.
  6)Beden eğitim dersi çocuğun sosyal gelişiminde ve bedensel olgunluğu kazanmasında çok büyük rol üstlenmektedir. Bunun için çocukların gelişimleri, ruhsal durumları, sosyal ilişkileri hakkında sınıf öğretmenleri ve diğer branş öğretmenleriyle sürekli bilgi alış verişinde bulunulmalıdır. Çocuğun kendisini en iyi ifade edebildiği yerler oyun ve spordur. Bu nedenle (özellikle sorunlu öğrenciler için) diğer sınıf ve branş öğretmenleri bu öğrencileri spora ve oyuna yönelterek onları daha iyi tanıma ve anlama imkânı sağlayacaklardır. Bunun için sürekli bir işbirliği içinde olunmalıdır.
  7)İlköğretim kurumları yönetmeliğinin 32. maddesine göre öğrenciler için uygulamalı olarak yapılanbeden eğitimi derslerinde ölme ve değerlendirme, uygulama sınavları (koordinasyon, branşlarla ilgili uygulama ve kural bilgisi sınavları) proje ve performans ödev çalışmaları, derse hazır gelme, arkadaşları ile iyi geçinme, özellikle takım sporlarında tavır, davranış, paylaşım gibi özelliklere dikkat edilerek not verilmesine karar verildi, yine bayramlarda programlara katılımlarda göz önüne alınacaktır.
  İlköğretim Kurumları Yönetmeliğinin 39. maddesine göre sağlık durumları ve bedensel engelleri nedeniyle derslere katılamayan öğrenciler resmi ve özel kurum ya da kuruluşlardan bu durumlarını belirleyen rapor alacaklardır. Bu öğrencilerin değerlendirilmesi teorik olarak yapılacaktır.
  8)Beden eğitimi derslerinde hazırlanacak olan proje performans çalışmalarının öğrencilerle beraber seçilip kural bilgisi branşları tanıtıcı çalışmalar, branşların tarihi, öne çıkan önemli kişiler hakkında araştırma yapmaya yöneltici çalışmalar olmasına karar verildi. Yine bu proje çalışmalarında;
  4-5.sınıflar:
  1-23 Nisan ve Atatürk.
  2-Atatürk ve spor.
  6.sınıflar:
  1-Atatürk adına düzenlenen yarışmaların incelenmesi.
  2-Dünyada en fazla ilgi çeken spor dallarının incelenmesi.
  3-Tokat ilinde spor yapılacak mekânların yerinde incelenmesi.
  7.sınıflar:
  1-Atatürk ve Türk sporunda kadın.
  2-Türk tarihinde milletler arası başarıya ulaşmış Türk sporcularının incelenmesi.
  3-Tokat’ın önde gelen sporcularının hayatlarının incelenmesi.

  8.sınıflar:
  1-Atatürk ve 19 Mayıs konularının yer verilmesine karar verildi.
  2-2. Lig B Kategorisinde yer alan Tokat Spor Kulübü’nün profesyonel bir futbolcusu veya antrenörü ile röportaj yapılması.
  3-Tokat Plevne Spor voleybol takımının tarihinin ve başarılarının incelenmesi.
  4-Hüseyin Akbaş’ın hayatı ve güreş sporunun incelenmesine karar verildi. Bu çalışmalarda amaç; öğrencileri araştırmaya yöneltmek ve bu araştırmalar sırasında göstermiş oldukları performanslarının değerlendirilmesidir.

  PROJE DEĞERLENDİRME:
  Grup Değerlendirme Formu ( Gözlem Örneği )
  Grubun Adı:
  Sınıfı:
  Yönerge: Aşağıdaki her bir ölçütü grubun hangi düzeyde yeterli olduğunu göz önüne alarak değerlendiriniz.

  BECERİLER

  DERECELER
  ( 5 )
  Her Zaman
  ( 4 )
  Sıklıkla
  ( 3 )
  Bazen
  ( 2 )
  Çok Az
  ( 1 )
  Hiçbir Zaman
  Grup üyeleri birbiriyle yardımlaşır.

  Grup üyeleri birbirinin düşüncelerini dinler.

  Grup üyelerinin her biri çalışmalarda rol alır.

  Grup üyeleri birbirinin düşüncelerine ve çabalarına saygı gösterir.

  Grubun her üyesi birbiriyle etkileşim içerisinde tartışır.

  Grup üyeleri ulaştıkları sonucu birbirlerine iletir.

  Grup üyeleri bireysel sorumluluklarını yerine getirir.

  Grup üyeleri bilgilerini diğerleri ile tartışır.

  Grup üyeleri birbirlerine güvenir.

  Grup üyeleri birbirlerine cesaret verir.

  Grup üyeleri söz hakkının adil bir biçimde paylaşılmasına özen gösterir.

  Grupta birbiriyle tartışan görüşler olduğunda, gruptakiler bunları tartışmaya açar.

  Çalıştıkları konuda, grup üyeleri ortak bir görüş oluşturur.

  Grup üyeleri birlikte çalışmaktan hoşlanır.

  TOPLAM


  YORUMLAR:
  …………………………………………………………………………………………………………………………………… …………………………………………………………………………………………  PERFORMANS ÖDEVLERİ:
  Performans ödevlerinin öğrencilerin isteklerine göre seçilmesine, bu ödevlerde branşları tanıtıcı, önde gelen isimlerin tanıtılmasına yönelik çalışmalar olmasına dikkat edilecektir.
  PERFORMANS ÖDEVİ KONULARI:
  1- Beden eğitimi ve sporun çocukların bedensel ve zihinsel gelişimine katkısı.
  2- Beden eğitimi ve sporun çocukların sosyal gelişimine katkısı.
  3- Sporun birlik ve beraberliğe katkısı.
  4- Fair-Play’in öneminin kavratılması konuları esas alınarak performans ödevlerinin öğrencilerin isteklerine göre belirlenmesi kararlaştırıldı.

  Öğrenci Ürün Dosyası ( Portfolyo ) Değerlendirme Formu

  Öğrencinin Adı ve Soyadı: ………………………………………... ……………………. Sınıfı:…………………
  Yönerge: Aşağıdaki her bir ölçütün ne düzeyde yeterli olduğunu göz önüne alarak dosyayı değerlendiriniz.


  ÖLÇÜTLER


  Dereceler
  1.
  2.
  3.
  4.
  5.

  Çalışmaların tam olması


  Çalışmalardaki çeşitlilik


  Çalışmaların amaca uygunluğu


  Çalışmaların amaçları karşılaması


  Çalışmaların doğruluğu


  Dosyanın düzenliliği


  Harcanan çabanın çalışmaya yansıması


  Yaratıcılığı gösterme


  Çalışmaların seçiminde risk alma


  Öğrencilerin gelişimini gösterme


  Kendini değerlendirme  9)Tüm derslerde olduğu gibiBeden eğitimi dersinde velilerle işbirliği çok önemlidir. Sporun öğrencilerin gelişimine katkısını kavratmada ve spora teşvik etmede ailenin çok önemli olduğu vurgulandı bunun için aile işbirliği yapılmasına karar verildi.
  10)Yeni eğitim öğretim yılının tüm öğrenci ve öğretmenlere hayırlı olması, verimli geçmesi dilekleri ile toplantıya son verilmiştir.
  Mehmet Pınarlı Ahmet KANER Mecit ÖKER
  MÜDÜR YARDIMCISI BEDEN EĞİTİMİ ÖĞRETMENİ SINIF ÖĞRET.  …/ 09 / 2010
  Uygundur
  Hatice SALİM
  OKUL MÜDÜRÜ  Konularımıza Anlamsız ve Saçma Yorum Yazan Üyeler YASAKLANACAKTIR...
  Bir önceki «İlköğretim Beden Eğitimi Yıl (Sene) Sonu Zümre Toplantısı Tutanağı Güncel Ara İndir» başlıklı konumuzunda ilginizi çekeceğini düşünüyoruz.
 2. #2
  zeyrekli - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

  Admin

  Özgün kaynak paylaşımın için teşekkürler admin.


   vBulletin® ,Jelsoft Enterprises Ltd. Copyright © 2017 Content Relevant URLs by vBSEO 3.6.0