Go Back   Yazılı Soruları-Soru Bankaları-Yaprak Test-2009-2010 Yazılı Sınav Soruları ve Cevapları > Genel Lise, Anadolu Lisesi , Anadolu Öğretmen Lisesi Yazılı ve Sınav Soruları > Türk Dili ve Edebiyat Dersi Yazılı ve Sınav Soruları > Türk Dili ve Edebiyatı Ders Notları

Uygur Metinleri ve Özellikleri

Türk Dili ve Edebiyatı Ders Notları
Uygur Metinleri ve Özellikleri Konusunu Görüntülemektesiniz.->Uygurlara ait metinler, üslûp ve hikâye ediş bakımından Gök türk Yazıtlarına benzer. Ancak Kül Tigin ve Bilge Kağan Anıtı'ndaki yüksek heyecan, millî şuur ve lirizm Uygurlara ait yazıtlar da yoktur. ...

Yeni Konu aç Cevapla
 
LinkBack LinkBack Seçenekler Stil
Alt 05-28-2010, 02:41 AM   #1 (permalink)
Kullanıcı Adı
Gelişmiş Üye
Standart Uygur Metinleri ve Özellikleri

Uygurlara ait metinler, üslûp ve hikâye ediş bakımından Gök türk Yazıtlarına benzer. Ancak Kül Tigin ve Bilge Kağan Anıtı'ndaki yüksek heyecan, millî şuur ve lirizm Uygurlara ait yazıtlar da yoktur.

Yenisey yazıtlarından hiçbirinin dikiliş tarihi belli değildir. Taşlar daki yazının Göktürk Yazıtlarındaki kadar gelişmemiş oluşu; bazı araştırıcıları, Yenisey Yazıtlarının daha eski olduğu fikrine götürmüştür.


Uygur yazıtları çoğunlukla mezar taşı olarak dikilmiştir.

Bu taşların bazıları birkaç kelimelik, çoğu 5-10 satırlıktır. İçlerin de 10 satırı geçenleri de vardır. Yenisey bengü taşları sade ve abartısız bir dille yazılmıştır. Çoğunlukla yazıt sahibinin kendi ağzından kısa özgeçmişi ve aile bireylerine, akrabalarına, arka daşlarına, hükümdarına, ülkesine ve milletine doyamadan bu dünyadan ayrıldığını anlattığı yazıtlarda oldukça içten bir söy leyiş vardır.
Uygurlara ait yazıtlardan ilki, Uygurların ikinci hükümdarı Moyuncur adına dikilmiştir. Moğolistan'ın Sine Usu gölü civarında bulunan yazıt, Kutlug Bilge Kül ve Moyunçur devirlerinden bah setmektedir. Bu kitabe de dil ve yazı bakımından Göktürk Yazıtları'na benzemektedir.

Uygurların ikinci devresinde ortaya konan eserlerde, önemli değişiklikler görülür. Her şeyden önce Göktürk yazısı bırakıl mış, Soğd alfabesiyle eserler verilmiştir. Bunun sebebi dindir. Manihaizm'in kabulüyle Maniheist olan Soğdların yazısı alın mış, fakat Göktürk yazısı az da olsa kullanılmıştır. İkinci bir se bep, 840 yılından sonra Uygurlar, yerleşik bir medeniyete geç mişlerdir. Bu dönemde dile yabancı kelimeler girmiş ve dil ya lınlığını kaybetmiştir. Bu devirde daha çok Budizm ve Maniha izm dinlerine ait eserler ağır basmaktadır.

Bunlardan başka Altun Yaruk ile İki Kardeş Hikâyesi, özel bir değere sahiptir. Altun Yaruk'ta Budizm inancının temel kuralla rından söz edilmektedir.

Turfan Türk Metinleri adlı eserin bunlar içinde ayrı bir yeri var dır. Bilhassa 8. cüzde yer alan Sekiz Yükmek adını taşıyan me tin, kelime zenginliği bakımından dikkati çekmektedir. Metinde açık bir ifade hâkimdir.


İslâmiyet'ten önceki Türk Edebiyatının örneklerini veren Gök türk ve Uygur Yazıtları, şüphesiz sadece bunlar değildir. Kulla nılan dilin bir hayli işlenmiş edebî bir dil olması, çok öncelerde Türk diliyle yazılmış eserlerin bulunması gerektiğini düşündür mektedir.
S3L0c4n isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Sponsor Reklam
Cevapla

Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
Konu Acma Yetkiniz Yok
Cevap Yazma Yetkiniz Yok
Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık


Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
Nermi Uygur Kimdir? Eserleri ve Hayatı Hakkında Özet Bilgiler tugceucar33 Felsefe, Psikoloji, Sosyoloji ve Mantık Ders Notları 0 04-12-2013 08:21 PM
Doğu Türkistan Uygur (Turfan) Devleti Hakkında Kısa Bilgi ve Özet Ders Notu admin Tarih ve İnkilap Ders Notları 0 04-05-2013 11:43 AM
Güney-Doğu (Uygur-Karluk) Türk Lehçeleri Dil ve Anlatımı Ders Notu ve Özeti admin Dil ve Anlatım Ders Notları 0 03-26-2013 01:38 PM
Göktürk Alfabesi, Uygur Alfabesi Ve Onlarca Daha Alfabe Döküman Örnekleri Download zeyrekli Sosyal Bilgiler Ders Notları 0 11-09-2012 11:30 PM
Okuma Metinleri zeyrekli İlköğretim Diğer Dökümanlar 0 10-03-2011 08:53 PM


Yazılı Soruları-Soru Bankası-Yaprak Test-Ders Notu-Konu Anlatımı-Proje Ödevi- Performans Görevi-Zümre Tutanakları-Yıllık Plan-Etkinlikler, Çalışma Yaprakları Tüm Zamanlar GMT +6 Olarak Ayarlanmış. Şuanki Zaman: 01:29 PM.


Eğitim ve Ögretim