Go Back   Yazılı Soruları-Soru Bankaları-Yaprak Test-2009-2010 Yazılı Sınav Soruları ve Cevapları > Genel Lise, Anadolu Lisesi , Anadolu Öğretmen Lisesi Yazılı ve Sınav Soruları > Türk Dili ve Edebiyat Dersi Yazılı ve Sınav Soruları > Türk Dili ve Edebiyatı Ders Notları

Destanların Oluşumu

Türk Dili ve Edebiyatı Ders Notları
Destanların Oluşumu Konusunu Görüntülemektesiniz.->Destan, tarih öncesi tanrı, tanrıça, yarı tanrı ve kahramanlarla il gili olağanüstü olayları konu alan şiir ve hikâyelerdir. Bu hikâyeler halkın hayal dünyasında masallaştırılır. Destanlar, çeşitli konulardaki yaratılış hikâyeleri yanında, ...

Yeni Konu aç Cevapla
 
LinkBack LinkBack Seçenekler Stil
Alt 05-28-2010, 02:44 AM   #1 (permalink)
Kullanıcı Adı
Gelişmiş Üye
Standart Destanların Oluşumu

Destan, tarih öncesi tanrı, tanrıça, yarı tanrı ve kahramanlarla il gili olağanüstü olayları konu alan şiir ve hikâyelerdir. Bu hikâyeler halkın hayal dünyasında masallaştırılır.

Destanlar, çeşitli konulardaki yaratılış hikâyeleri yanında, millet lerin hayatında büyük yankılar uyandırmış bir kahramanın veya tarih olayının bir ulusun hayal dünyasında ortak sembol ve ifa delerle zenginleştirilmiş uzun manzum hikâyelerdir.

Destanlar, insanların yaşamlarında derin izler bırakan olayları dinleme ve anlatma ihtiyacından ortaya çıkmıştır.

İnsanlar ilk çağlarda yaşadıkları toplum ve doğa olaylarını an lamakta güçlük çektiler. Her olay onlara önce Tanrıyı düşündü rürdü: Gök gürlemesi Tanrının hiddetiydi. Yıldırımlar, kasırgalar, susuzluklar, Tanrının insanlara verdiği cezalardı. İnsanlar her doğa olayını korkuyla karışık bir hayranlıkla izlerlerdi.

Zengin bir hayal dünyası olan ilk insanlar, önemli gördükleri, toplumu derinden etkileyen her olayı, hayallerle süsleyerek bir birlerine anlattılar. Bu süreçte doğal olarak destanlar, kurmaca bir yapıya büründü, hayaller ve duygularla zenginleşti.

Bu şekilde meydana gelen destanların oluşmasının belli aşa maları vardır. Bir olay, bu aşamaları geçtikten sonra destana dönüşür. Ayrıca bir ulusta destanın oluşabilmesi için o ulusun hayal gücünün en eski çağlarda bile, efsaneler, destanlar ya ratmaya elverişli olması gerekir.


Ayrıca o ulusun tarihinde unutulmaz doğa olayları, büyük sa vaşlar, göçler, baskınlar, değişik coğrafi çevrelere dağılmalar gibi halkının gönlünde ve kafasında nesiller boyu etkisini sür dürecek önemli olayların yaşanması gerekir. Yaşanmış olan bu olayları anlatacak ozanların bulunması da bir başka şarttır.

Destanların Oluşumu:
* Halkı derinden etkileyecek bir olayın yaşanması
* Bu olayda öne çıkan bir kahramanın olması
* Toplumda derin izler bırakan olay ve kahramanın destansı öykülerinin ozanlar tarafından söylenmesi ve bunun yayıl ması
* Güçlü bir şairin toplum içinde anlatıla anlatıla zenginleştiril miş hikâyeleri derleyerek yeniden yazması.

Destanların bir ozan tarafından son hâli verilinceye kadar olan süreçte halkın hayalleri destanlara katılır, zamanla destanlara yeni olaylar da eklenir. Yeni olaylarla zenginleşen destanlar, or tak bir eser haline gelir.

Destanları anlatan her yeni ağız, destanlara yalnız bir olay de ğil, dil ve söyleyiş güzelliği de katar. Destanlar, başlangıçta manzum oldukları, ezgiyle söylendikleri için halk dilinde uzun süre yaşayabilmiştir.
S3L0c4n isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Sponsor Reklam
Cevapla

Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
Konu Acma Yetkiniz Yok
Cevap Yazma Yetkiniz Yok
Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık


Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
Sesin Oluşumu Ses Oluşumu Nedir Özet Ders Notu eymen33 Fen ve Teknoloji Ders Notları 0 05-24-2013 01:45 PM
Destanların Olağanüstü Oluşları S3L0c4n Türk Dili ve Edebiyatı Ders Notları 0 05-28-2010 02:45 AM
Destanların Diğer Türlerle Karşılaştırılması S3L0c4n Türk Dili ve Edebiyatı Ders Notları 0 05-28-2010 02:43 AM
Destanların Sınıflandırılması S3L0c4n Türk Dili ve Edebiyatı Ders Notları 0 05-28-2010 02:42 AM
Destanların Özellikleri S3L0c4n Türk Dili ve Edebiyatı Ders Notları 0 05-28-2010 02:41 AM


Yazılı Soruları-Soru Bankası-Yaprak Test-Ders Notu-Konu Anlatımı-Proje Ödevi- Performans Görevi-Zümre Tutanakları-Yıllık Plan-Etkinlikler, Çalışma Yaprakları Tüm Zamanlar GMT +6 Olarak Ayarlanmış. Şuanki Zaman: 12:19 PM.


Eğitim ve Ögretim